Wprowadzenie

Czym są murale?

Murale z definicji są właśnie tym: sztuką na ścianie. Jest to wykonane dowolną techniką dzieło sztuki, które wisi albo po prostu znajduje się na ścianie. Czyli graffiti to też mural? Tak naprawdę istnieje bardzo płynna granica między muralem a graffiti. Zarówno graffiti, jak i street art mogą być formą sztuki lub wandalizmu. Rozróżnienie muralu i graffiti nie jest jednak niemożliwe, przyjrzyjcie się poniższemu zdjęciu:

Czym jest graffiti?

Tak naprawdę, graffiti można by nazwać grą miejską. Jej celem jest rywalizacja z innymi grafficiarzami, aby stworzyć jak najwięcej tagów. Z tego powodu dla osób postronnych sztuka graffiti może się kojarzyć z wandalizmem, mimo że współcześnie jest ona już zapraszana do galerii.

Dlaczego tworzymy sztukę na ścianie?

Przestrzenie publiczne dają artystom duże pole do popisu. Dzięki temu, że ich dzieła są widoczne dla przechodniów, mogą oni zwiększać ich świadomość o ważnych tematach. Co więcej, malowanie bez pozwolenia daje całkowitą wolność słowa i wiąże się z ekscytującym ryzykiem.

Pamiętajcie, że podczas wycieczki możecie wypełniać quiz i spędzić czas jeszcze milej rozwiązując załączone w nim zadania!