Kategoria 1: Murale historyczne

Pierwszym miejscem, w które chciałybyśmy Was zabrać jest Łódź i jej dzielnica Bałuty. Dlaczego właśnie tam?

Bo to miejsce wyjątkowe, tam w czasie II wojny światowej znajdowało się getto (Litzmannstadt Getto) utworzone przez Niemców. Wędrując po tej dzielnicy natkniecie się na wizerunki dzieci i więźniów, którzy tam żyli. Wyjątkowość tych miejsc polega na tym, że artyści namalowali murale na podstawie autentycznych starych fotografii. Sama dzielnica jest bardzo wyjątkowa, stare budownictwo, czasem ruiny, czuć tam ducha przeszłości. 

Zapraszamy na ulicę Starosikawską 9.

C:\Users\Krzysztof\OneDrive\Pulpit\Hania Projekt\IMG_2123.JPG

Ten chłopiec to Abramek Cytryn, ma tu 12 lat. A to dom, w którym mieszkał. Abramek zmarł w obozie w Auschwitz Birkenau mając zaledwie 17 lat. Pisał wiersze od 8 roku życia, pisać znaczyło dla niego − żyć. Często mówił, że jeśli zabraknie mu pióra, będzie pisał własną krwią.

„Czy zdolny jestem cały ból getta

Zamknąć w serca niepojętej głębinie? Czy jest w szaleństwie życia taka meta,

Do której mój duch spokojnie przypłynie?”

fragment wiersza Abramka Cytryna

Na szarych murach kamienic znajdziemy też innych bohaterów…

C:\Users\Krzysztof\OneDrive\Pulpit\Hania Projekt\IMG_2131.JPG

A oto ulica Franciszkańska i portrety Salomei Kape oraz Stelli Szafir. To dwie przyjaciółki. Salomea obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, zaś Stella została zamordowana w wieku 14 lat w obozie w Chełmie. Kochała literaturę i pisała wiersze. 

“Pośród bakterii nienawiść wciąż rośnie,

Która silniejsza ciałem słabszych żyje,

Ach, kiedy słońce zabłysnie radośnie

błoto ususzy, zarazki zabije?!”

Stella Szafir (1942)
C:\Users\Krzysztof\OneDrive\Pulpit\Hania Projekt\IMG_2132.JPG

Czy to już koniec spaceru po Bałutach? Oczywiście, że nie – to był tylko wstęp, resztę historii musicie odbyć sami, jeśli tylko zechcecie.

Na bis proponujemy Wam pracę greckiego autora Stormie Millsa. Opuszczając Bałuty ukazał nam się ten oto mural:

C:\Users\Krzysztof\OneDrive\Pulpit\Hania Projekt\IMG_2127.JPG

Pewnie chcielibyście wiedzieć jakie jest jego przesłanie? …Myślimy, że sami możecie to odczytać.

Zapraszamy teraz na wędrówkę po Warszawie i jej historię murali….. 

Cześć! Zabierzemy was teraz do Warszawy, stolicy Polski. Warszawa jest miastem historii, nowoczesności, ale również miastem sztuki! Dowiecie się o tym cudownym miejscu nie od przewodnika, ale od…

Pierwsze słowa niech padną z ust powstańca uwiecznionego na muralu na Woli. W jego sylwetce zostali upamiętnieni mieszkańcy Woli i pracownicy szpitala, którzy właśnie tą ulicą podczas powstania warszawskiego byli prowadzeni na egzekucję. Przez zaledwie kilka dni rozstrzelano około 12 tysięcy cywili. Postacie widniejące na muralu zostały namalowane na podstawie starych fotografii.

Mural powstańczy Damiana Kwiatkowskiego (Polska) na Płockiej 41, na Woli

Z kolei mural na ścianie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na Sadybie przedstawia momenty, postacie i broń z okresów pierwszej i drugiej wojny światowej. Z otchłani muralu wyłaniają się polscy żołnierze, ważne daty, a także przeróżne znane osobistości. Autorem jest Rafał Roskowiński, który w Legionowie stworzył najdłuższy mural w Europie.

Warto odwiedzić znajdujące się na świeżym powietrzu muzeum, by obejrzeć liczne oryginały czołgów, samolotów i artylerii stojących na terenie dawnego Fortu IX.

Mural Muzeum Wojska Polskiego Rafała Roskowińskiego (Polska) na Powsińskiej 13, na Sadybie

Czas na zmianę, przenieśmy się do Legionowa, spytacie gdzie? To miasto na północ od Warszawy, jakieś 30 km. Wsiadamy w szybką kolej i po 20 minutach jesteśmy na miejscu. Legionowo to blokowisko, stare bloki jak pudełka, choć dużo między nimi zieleni na szczęście. Jest jednak coś, co może przykuć Waszą uwagę. 

To tryptyk historycznych murali na fasadach budynków. Wszystkie 3 prace zostały wykonane przez artystów z Gdańskiej Szkoły Muralu. Pierwszy mural upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Kolejny nawiązuje do nadania miastu nazwy Legionowo, co wydarzyło się w roku 1919, a ostatni dotyczy 100-lecia Bitwy Warszawskiej z 1920 r. 

Jeśli nie macie jeszcze dość historii, to zapraszamy Was na spacer wisienkę wzdłuż najdłuższego muralu w Europie. Upamiętnia on dzieje Polski – sztuka i historia w jednym.

Mural przedstawia 1050 lat chwały polskiego oręża – jak mówi sam autor dzieła, Rafał Roskowiński z Fundacji Rosko Art, pionier współczesnego polskiego muralizmu: „Ciężko na przestrzeni 750 metrów zawrzeć wszystkie polskie bitwy, więc skupiliśmy się na tych najbardziej charakterystycznych. Są one przedstawione chronologicznie, od czasów Mieszka I po te toczone w obecnych czasach na misjach pokojowych”.

C:\Users\Krzysztof\OneDrive\Pulpit\IMG_2201.jpg

C:\Users\Krzysztof\OneDrive\Pulpit\Hania Projekt\Legionowo\IMG_2197.JPG

C:\Users\Krzysztof\OneDrive\Pulpit\IMG_2199.jpg

To był naprawdę długi spacer, ale jakże przyjemny. Dziękujemy, że poznawaliście dziś razem z nami historię polskich murali!